Konuşabilen Papağanlar

Kuşlarda Bakım ve Sağlık
16 Kasım 2016
Rengarenk Meditasyon,,, Akvaryum
22 Kasım 2016
Papağanlar taklit yetenekleri ile tanınmış kuş türleridir. Duydukları her sesi taklit edebilirler. Bu konuda mükemmel bir yeteneğe sahiptirler. Bazı türlerde taklit yeteneği o kadar kusursuzdur ki evdeki üç farklı kişinin sesini üç farklı şekilde taklit edebilirler. Bir melodiyi hangi enstrümandan duyarlarsa o enstrümanın sesi ile taklit edebilirler. Papağanların sadece taklit yeteneği yoktur. Bazı papağan türleri oldukça zekidir. Soru algılama ve cevap üretebilme yeteneğine sahiptirler. Nasılsın sorusuna “iyiyim” diye cevap verebilir ismi sorulduğunda söyleyebilir, kapı çaldığında “kim o” diyebilirler. Bununla beraber konuşmayan yada taklit etmeyen papağan türleri de vardır. Bu türlerin tıpkı diğer kuş türleri gibi kendilerine has sesleri ve şarkıları vardır.

Cockatoo (Kakadu) Papağanı

En Konuşkan Papağanlar

Amazon Papağanları

Bu papağan türü kafes ortamında çok uzun yaşayabilir ve hem konuşma hem taklit konusunda en yetenekli papağan türüdür. Amazon papağanları hem çok iyi taklit edicidirler hemde çok sayıda kelimeyi kullanabilirler. Bu iki özelliğin bir arada olduğu tek papağan türüdür. Boyları ortala 30 – 34 cm, ortalama ömürleri 40 yıldır. Birkaç farklı çeşidi vardır. Ancak bu farklar sadece renk ve görünüm ile birbirlerinden ayrılır. Genel özellikleri aynıdır.

Lori (geveze lori)

Konuşma yeteneği en fazla olan papağandır. Tam olarak kaç kelime konuşabildiği tespit edilememiştir. En kolay öğrenen ve en çeşitli ses üretebilen papağan türüdür. Bu özelliği nedeniyle adının başına geveze sıfatı almış bir papağan türüdür. Loriler bir şarkıyı başından sonuna kadar söyleyebilecek yeteneğe sahiptirler.

Cockatoo (Kakadu)

Taklit yeteneği en fazla olan papağan türüdür. Duydukları sesleri neredeyse bire bir taklit ederler. Bir kedinin miyavlamasını tıpkı kedi gibi, köpeğin havlamasını tıpkı köpek gibi, hatta bir bebeğin ağlamasını bile tıpkı bir bebek gibi taklit edebilirler. Duydukları enstrüman seslerini dahi taklit eden Kakadu’lar aynı zamanda en uzun süre yaşayan papağan türlerindendir.

Jako

Jako Papağan’ı evcil papağanlar arasında en yaygın olanıdır, çok kolay konuşturulabilirler. Sahiplerine alışma süreleri uzundur. Ancak alışma dönemini atlatır atlatmaz konuşmaya başlarlar. Jako papağanları aynı zamanda çok zekidirler, soru algılayabilir ve cevap verebilirler. Eğitime hızlı cevap veren yetenekli ve zeki papağanlardır. Tuvalet eğitimi, istenilen nesneleri getirebilme eğitimi alabilenleri vardır.

Muhabbet Kuşları

Papağan ailesinin en küçük türlerinden olan muhabbet kuşları boyutlarından beklenmeyecek kadar yeteneklidirler. Doğru eğitim ile konuşma dışında pek çok yetenek gösterebilirler. 80 kelimeye kadar konuşabilen muhabbet kuşları görülmüştür. Konuşma yetenekleri bu kadar iyi olmasına karşın taklit konusunda pek yetenekli değillerdir. Sürekli duydukları sesleri taklit etmeye meyilli olmalarına rağmen kendi seslerine uyumlu olmayan sesleri duyduklarından farklı taklit ederler. Örneğin konuşurken sanki kulağınıza fısıldar gibi ses çıkarırlar bu yüzden konuşmalarını dikkatli dinlemek gerekir. Muhabbet kuşlarının kendilerine has şarkıları ve melodileri olduğu için sürü halindeyken diğer sesleri taklit etmezler. Bu nedenle konuşma eğitimi verilecek muhabbet kuşu yalnız beslenmelidir.

Sevda (Cennet) Papağanları

Sevda papağanlarının diğer ismi aşk kuşlarıdır. Love bird olarak tanınmışlardır. Bu isimin sebebi eşlerine çok bağlı olmalarıdır. Eşlerinin yanından asla ayrılmaz ve eşleriyle çok yakından ilgilenirler. Bu özellikleri nedeniyle çift olarak beslenen cennet papağanları çok zor eğitilirler. Ancak yalnız beslendiklerinde çok kolay eğitim alırlar. Eşlerine duydukları aşkı yalnız olduklarında sahiplerine duyarlar. Bu sebeple bu papağanlar çok ilgi beklerler. Onlara eğitim vermek için çok ilgili olmalısınız. Eğitim aldıktan sonra çok sayıda kelimeyi kendilerine has sesleriyle taklit edebilirler. Kendi şarkıları çok cırtlak ve kaba olsa da konuşmaları daha anlaşılır ve nettir.

Sultan Papağanı

Evcil olarak en çok beslenen papağanlar arasındadır ve kafes ortamında çok rahat üretilebilir. Taklit etmeye oldukça meraklıdırlar ve sahiplerinin ıslık melodilerini taklit edebilirler. Konuşma eğitimini vermek diğer evcil papağanlara göre daha zordur. Ancak taklit meraklısı olmaları nedeniyle ısrarcı bir eğitmen ile konuşturulabilirler.

Macaw Papağanı (Ara Papağanı)

Papağan ailesinin en büyük türlerindendir ve dünyada nesli tükenme tehlikesi altında olan kuşlar arasındadırlar. Sesleri insan sesine yakındır ve bu nedenle konuştukları net anlaşılabilir. Bu papağanlar çok nadir bulunan bir tür olduğu için hakkında çok fazla bilgi yoktur. Taklit yeteneği zayıf olsada konuşma yetenekleri fazladır ancak ne kadar konuşabildikleri tam olarak bilinmemektedir. Ara papağanları evcilleştirildiğinde diğer evcil canlılar ile yakın arkadaşlık kurabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir