Köpeklerde kulak bakımı

Köpeklerde kulak bakımı


Köpeklerde kulakların temizliği

Köpeklerde kulak temizliği, köpeğin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Kulaklar bakteri ve enfeksiyonların çok hızlı şekilde oluşup üreyebileceği alanlar oldukları için, bu uygulamanın sık sık yapılması, köpeklerin rahat ve sağlıklı olması için gereklidir. Köpeğinizin aktivitesine bağlı olarak kulaklar sıklıkla kontrol edilmeli; leke, kum, toprak, kir benzeri oluşumlarda temizlenmelidir. Ancak; kahverengi, gri, sarımsı renkte akıntı, şişkinlik veya kan görüldüğünde derhal veteriner hekime başvurulmalıdır. Kulak içi temizliğinde kesinlikle alkole yer verilmemeli, petshop vs yerlerden temin edilecek özel temizleme solüsyonları kullanılmalıdır.

Kulağın yapısı ve kulakta enfeksiyon

Köpeklerin kulakları, parazitler, bakteriler, çeşitli mayaların yaşaması ve üremesi için ideal bir ortamdır. Çünkü köpek kulakları büyük, nemli, sıcak, temizlenmesi zor ve kıvrımlıdır. Böyle bir ortamda rahatlıkla enfeksiyon oluşabilir. Cocker Spaniel, Basset ve Kaniş gibi büyük kulaklara sahip olan köpek ırkları, bu enfeksiyonlara karşı özellikle savunmasızdır.

Kulak temizliği rutin bakım olmalı

Köpeklerin düzenli bakımında, tüylerin fırçalanması, egzersizler ve banyo gibi, kulak temizliği de önemli bir yer edinmelidir. Haftalık olarak veya 10 günde bir bu temizliğin yapılması önemlidir.
Köpeğinizin rutin kulak temizliği, bakımı ve kontrolleri için her zaman randevu alabilir, bizlere başvurabilirsiniz.