Köpeklere Hidroterapi / Rehabilitasyon Terapisi

Köpekler İçin Hidroterapi / Rehabilitasyon Terapisi

 
 
Havuzda su egzersizi, hareketi kolaylaştırmak ve iyileşmeyi hızlandırmak için rehabilitasyon terapisinin önemli bir bileşenidir. Ameliyattan, yaralanmadan sonra veya artriti olan birçok hayvan için uygundur. Suyla çalışmasının faydalarından bazıları şunlardır:

Su eklemlerde daha az stres yaratır, suda egzersiz yapmak ağrıyı azaltan ve etkili egzersizi kolaylaştıran bir kaldırma etkisine sahiptir. Hidroterapi özellikle aşırı kilolu hayvanlar veya eklem yaralanması olanlar için faydalıdır.
Su, kas kütlesini ve gücünü geliştirmeye yardımcı olur. Suyun direncine karşı egzersiz yapmak, ağrıyan eklemler üzerinde daha az etki yaratan bir ortamda kas kütlesini ve gücünü geliştirir. Hayvanlar suda abartılı bir yürüyüş de yapabilirler; su, hareket aralığının genişletilmesine yardımcı olur.
Su ağrıyı gidermeye yardımcı olur. Ilık su, dolaşımı ve lenfatik drenajı iyileştiren yatıştırıcı, sıkıştırıcı bir etkiye sahiptir. Bu şişliği azaltır, eklem sağlığını iyileştirir ve hareketliliği artırır. Artrit, nöromüsküler bozukluklar ve kanserli köpekler için yatıştırıcı olan kaslar gevşer.
Su metabolizmayı artırır. Suda yapılan egzersiz, karada yapılan egzersize göre 5 ila 10 kat daha fazla kalori yakar, böylece kardiyorespiratuar dayanıklılığı artırır ve kilo vermeye yardımcı olur.
Su hücrelerin gücünü artırır. Köpeklerimiz yüzerek denge ve koordinasyonlarını zorlayabilir ve karın ve sırt kaslarını güçlendirebilir.
Nöromüsküler yeniden eğitim. Suyun viskozitesi duyusal farkındalığı uyarır ve artırır. Nörolojik hastaların çoğu, havuzda yüzerken ilk olarak arka ayaklarının hareketini yeniden kazanır.