Yavru Kedilerde Eğitim

Köpek Hastalıkları ve İlkyardım
1 Aralık 2016
Pomeranian (Pomeranyalı) Irkı
7 Ocak 2017
Yavru bir kediyi eğitmek mümkün mü?

Bir kedi, köpek değildir ve itaat konusunda hiçbir zaman iyi bir örnek olmayacaktır. Yine de kedinizi evcilleştirebilirsiniz. Böylece, onu çağırdığınızda yanıt verir ve tüm sınırlandırıcı kurallarınıza saygı duyar. Yavru kedinizi sosyalleştirmek ve size alışmasına yardımcı olmak için onu sık sık okşayın, birlikte oyun oynayın ve daima adıyla seslenin.

Yavru kedimi kum kabına nasıl alıştırabilirim?

Eğer yavru kediniz annesi tarafından büyütüldüyse, yemek alanından uzağa ve sakin bir köşeye yerleştirilmiş olan kum kabını kullanma isteği gösterecektir. Eğer tuvalet için kum kabının hemen yanına gidiyorsa, onu nazikçe kabın içine yerleştirerek ve patisiyle eşeleme hareketi yaparak, kum kabını kullanmayı öğretin. Birkaç denemeden sonra, yalnız başına tuvalet ihtiyacını karşılayabilecektir.
Yavru kedim, mobilyaların altına saklandığında ne yapmalıyım?

Yavru kediniz, büyük olasılıkla yeni çevresinden ürkmüştür. Onu yakalayarak, sığındığı eşyaların altından çıkarmaya çalışmayın. Yavru kediniz, belki başlarda çok çekingen olabilir; bu nedenle ona nazikçe yaklaşın. Eğer çocuklarınız varsa, onlara yavru kedinin oyuncak olmadığını ve onunla sürekli oynamamaları gerektiğini açıklayın.

Yavru kedimin sürekli eşyalarımı, tırmalamasını nasıl engellerim?

Kediler, tırnaklarını törpülemek isterler. Eğer yavru kediniz dışarı çıkamıyorsa, bir tırmalama tahtası, edinmek en iyisidir. Eğer kediniz eşyalarınızı tırmalamaya devam ederse, oldukça net bir şekilde hayır diyerek, bunu yapmaması yönünde uyarın.
Yavru kedimin ısırması ve tırmalamasını nasıl engellerim?

Çok küçük yaştan itibaren kediler, sese karşı çok duyarlıdır. Eğer kediniz ısırırsa veya tırmalarsa, keskin bir sesle birlikte (örneğin; parmaklarınızı şaklatarak) net bir şekilde 'hayır’ demek, bunun yasak olduğunu anlamasına yetecektir.

Yavru kedimi yalnız bırakabilir miyim?

Eğer sadece birkaç günlüğüne evden ayrılacaksanız, kediniz için seyahat yerine evde kalmak, daha az sıkıntı yaratacaktır. Çünkü kediler gerçekten de bulundukları alanlara oldukça bağlıdırlar. En ideali, bir kişiden düzenli olarak eve gelmesini ve kedinizi beslemesini rica etmektir. Gelen kişinin çok kısa bir zaman eve uğraması bile, kediniz için güven verici olacaktır. Aynı zamanda kedinizi, özel tasarım mama kapları ile birkaç gün yetecek miktarda mama ve bol bol taze su vermeyi unutmayarak tek başına bırakabilirsiniz. Eğer birkaç günden fazla evden ayrılacaksanız, bir kedi pansiyonu ile görüşmeyi düşünmelisiniz.

Diğer can dostlarım yavru kedimi kabul etmiyor. Ne yapmalıyım?

Daha büyük olan kediniz, genellikle alıştığı yaşam alanını yeni bir hayvan ile paylaşmakta zorlanacaktır. İşleri kolaylaştırmanın püf noktası; bir mendil yardımıyla kedilerin yüzlerini silmek ve her bir mendili diğer kedinin sepetine koyarak, kedilerin vücut kokularını karıştırmaktır. Eğer bir köpeğiniz varsa, birbirlerine alışana kadar yavru kedinizle aynı ortamda bulunmasını önlemeniz iyi olur.
Yavru kedimin uyuması için özel bir yer seçmeli miyim?

Rahat bir sepet alabilir ve kedinin kendini güvende hissedeceği bir yere yerleştirebilirsiniz. Büyük ihtimalle kediniz uyuyacağı yeri kendisi seçecektir: Ya bir radyatör yanı ya da güneş ışığı alan bir sandalye üstü... Bu seçimi ona bırakıp bırakmamak sizin kararınızdır.

Yavru kedim evin içine idrar yaparsa onu cezalandırmalı mıyım?

Kediler, stres altındayken her yere idrar yapabilirler. Ceza vermek, durumu sadece kötüleştirir. Yavru kedinizi evde güvende hissettirmeye çalışın. Belki onu, gürültü ve hareketten uzak bir odaya yerleştirebilirsiniz. İlginizi çekmeye çalıştığı her an, ona yanıt verin ve her zaman olduğundan daha yumuşak ve nazik olmaya çalışın. Eğer tuvalet sorunu zamanla düzelmezse, veteriner hekiminizle konusun. Kaynak: Royal Canin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir