Pomeranian veya Süs Köpeği Satın Alacaklar Okumalıdır

Köpek Sahiplenmeden Önce Bilinmesi Gerekenler
19 Ocak 2017
Şecere Nedir, Köpeğin Şeceresi Nasıl Olur?
16 Şubat 2017

Pomeranian veya Süs Köpeği Sahiplenirken Bilinmesi Gerekenler

Pomeranian’ınız uzun yıllar ailenizin bir üyesi olacak, bu nedenle aileniz için doğru köpeği seçmeye özen gösterin.

Yeni köpek yavrusu sahiplerinin karşılaştığı problemlerin çoğundan kaçınmak ve kendinize çok fazla acı çektirmemek için, yerel canlı hayvan satışı yapan pet shop’ların vitrinindeki şirin köpek yavrularını düşüncesizce ve dürtüsel duygularla satın almayın. Dürtüsel davranışın evcil hayvan sahipliğinde yeri yoktur.

Pomeranian köpeğinizi saygın, ilgili kurumlara kayıtlı bir show Pomeranian yetiştiricisinden satın alın. Merdiven altı yetiştiriciden kaçınmak yerine kayıtlı bir Pomeranian yetiştiricisini seçmek son derece kolaydır.

Anlamanız için birkaç önerimiz var.

İlk olarak; köpek yavrunuza sevgi dolu temiz bir ortamda, iyi bakmak suretiyle hayatının en iyi başlangıcına sahip olmasını sağlayın. Satın almadan önce ya da hangi ırktan yavru sahiplenecekseniz o ırkı tamamıyla araştırmanızı öneririz.

Yetiştiriciye yavrunun ebeveyninin ödülünün olup olmadığını ya da yetiştiricinin bugüne kadar kaç tane ödüllü köpek yetiştirdiğini, bu işi kaç yıldır yaptığını ve kaç tane Pomeranian’ın sahibi olduğunu sorun. Bunlar size o kişinin, bu cinsin gerçek temsilcisi olan bir yetiştiricisi olduğu yönünde bilgiler verecektir. Satın alırken, sadece arka bahçesinde köpek yetiştiricisi olan bir kişiye aldanmış olmayın. İyi bir gösteri köpeği üreticisi; yeni yavrular için anne ve babayı genetik problemler açısından tarayacak ve ırkının standardına uygun Pomeranian'ları üretecektir.
 
 

Satın almadan önce yetiştiriciye sormanız gereken sorular:

Satın almak istediğiniz yavruyu ve ebeveynleri yetiştiricinin evinde ziyaret etmek ve görmek istediğinizi söyleyin.

Her iki ebeveyni de görmeyi isteyin, bu size yavru köpeğinizin yetişkinliğinde nasıl görüneceği hakkında da bir fikir verecektir.

Yetiştiricinin başka bir ailedeki erkeği damızlık olarak kullanmış olması nedeniyle babayı görememe söz konusu olabilir ancak en azından annesini görmekte ısrarcı olun. Yetiştirici yavru ve yavrunun ebeveynlerini görmenize neden olabilecek bahaneler üretiyorsa, böylesi durumda o yavruyu seçmeyin.

Eğer internet üzerinden satın alacaksanız yavrunun fotoğraflarını görmek istediğinizi iletin. İnternet dolandırıcılığından korunmanın garantisi, köpek yavrusunun farklı açılardan çekilmiş daha fazla fotoğrafını istemek ve görmektir. Ayrıca ebeveynlerin fotoğraflarının da size iletilmesini talep edin.

Maalesef üst düzey köpek yetiştiricilerinin web sayfalarından tekli ya da çoklu fotoğrafları bilgisayarlarına indirerek (çalarak), yavruyu aile fotoğrafı içine yerleştirip ve fotoğraftakilerin tamamının da kendine ait olduğunu söyleyerek satış yapanlar var.

Hatta bu yolu seçenlerin çoğunun satacak köpeği bile olmaz, parayı aldıkları anda izlerini kaybederler.

Fotoğraf hırsızlığındakilerin satacak yavruları da olabilir ancak diğer bir ihtimal ise paraya değer kalitede safkan olmayacaklarıdır. Kolay satabilmenin, aldatmanın yolu internet ortamındaki fotoğraf hırsızlığıdır. Bu nedenle kendinizi korumanın en iyi yolu bolca hem yavru hem de ebeveynlerin fotoğraflarını görebilmenizdir. Bunun yanı sıra fotoğrafların çekildiği ortamdan alınmış kısa bir video görüntüsü daha da tatmin edici olacaktır.

Sadece fotoğrafa bağlı kalarak yavru köpek sahibi olacaksanız, fotoğrafları dikkatlice kontrol edin. Köpek yavrularının mutlu, sağlıklı, temiz ve bakımlı olup olmadığını anlamaya çalışın.

Yavru fotoğraflarında mutlu görünüyor mu?

Yavrunun gözlerindeki ifadeye dikkat edin, Korkuyor mu?

Mutlu, sağlıklı, aile ortamında iyi yetişmiş bir köpek yavrusu, birçok şeyin üstesinden gelebilir ve korkmadan, fotoğraflar için istekli bir şekilde poz verir. İnternet üzerinde birçok yavruyu boncuklar, çiçekler, elbiseler içinde fotoğraflanıp satılmak istenildiğini görebilirsiniz. Eminiz ki, çoğunun gözlerinde endişe ve korku ifadesi saklıdır. Bu yavruların iyi yetiştirilmediği açıkça bellidir.

Yavru ne kadar büyüklüğe erişecek, huyu nasıldır? Annesi ve babasının cüssesi nasıl? Tarzında sorularla yetiştiriciyi test edebilirsiniz.

Pandoranın kutusu açılsın!

İyi bir yetiştirici, sorduğunuzda yavrunun o anki kilosunu size net olarak söyler.

Yetiştiriciye yavrunun ne sıklıkla taranması, ne ölçüde egzersiz yapması gerektiğini sorun.

Veteriner tarafından muayenesi yapılmış mı?

Mikroçip takılmış mı? Çünkü iyi bir yetiştirici, yavrunun kimliğini belirgin hale getirmek için mikroçip takar.

Herhangi bir sağlık problemi var mı?

Köpek aşılanmış mıydı ve bir veteriner tarafından imzalanmış bir aşı sertifikası, bu köpek ile birlikte sunulacak mı?

Yavrunun ebeveynlerinin DNA profilleri mevcut mu? İyi yetiştiriciler, üretilen tüm cins köpeklerin DNA stokunu tutarlar.

Yetiştirici sağlık taraması, kontrolü yapıyor mu? Profesyonel yetiştiriciler, hayvanların genetik sağlık sorunlarını bilir ve sağlıklı yavrular için damızlıklarda sağlık taraması yaparlar.

Yetiştiriciler ellerindeki yavruları sergilemek isterler. Show amaçlı bir Pomeranian alacaksanız hepsini sergileyebilen bir yetiştiriciyi tercih edin. İyi yetiştiriciler show süs köpekleri halkasında yer almak isterler.

Ailenizin yeni üyesi Pomeranian’ınızı sadece tek bir ırkın yetiştiricisi olan ve mümkünse şecereyi olmazsa olmazı olarak gören kişilerden seçin.

Yetiştirici, köpeklerle ilgili bir kulübe ya da birliğe kayıtlımı araştırın. Yavru köpeğiniz veya yavru kediniz, hayvanları kontrol eden, denetleyen bir kurum tarafından kayıt altına alınmış mıdır? En güvenilir yetiştiriciler bu tür kulüplerin üyeleridir? Örneğin ABD’de olsanız yavru köpeğinizin A.K.C. kaydı olmalıdır (American Kennel Club). ABD’de, AKC kayıtları için yetiştiriciler yükümlülükleri ve üyelik şartları yönünden katı kurallara uymaları gerektiğini bilirler.

Basit bir kural gibi gözükse de yavru köpek satın almak isteyenler için oldukça önemlidir.

Yetiştirici sözleşme yapıyor mu? Ciddi bir yetiştirici, satış koşullarını içeren bir satış sözleşmesi yapacağını baştan söyler.

Yetiştiricinin web sayfası var mı? Çoğu iyi yetiştiricinin kendisini tanımlayan bir web sayfası vardır.

Paypal da dahil olmak üzere çevrimiçi kredi kartı veya diğer anlık ödeme yöntemleri sunan yetiştiricilerden kaçının.

"Satışı" bitirmek için acele eden herhangi bir "Yetiştirici" den sakının. Pomeranian bebeklerinin satışı zaten çok kolaydır.

Elinde her an için Pomeranian yavruları bulunduğunu söyleyen yetiştiricileri de fazla dikkate almayın.

Yetiştirici size yavru için bir beslenme programı sunabiliyor mu?

Yetiştirici size yavrunun seceresini gösteren geçerli evraklar verebiliyor mu? Ya da diyelim ki; bir şekilde yurtdışındaki bir yetiştiriciden geldiği söylenen bir Pomeranian yavrusuyla ilgilisiniz.

• Yavrunun pasaportu var mı?

• Uluslararası veteriner sertifikası düzenlenmiş mi?

• Fédération Cynologique Internationale (FCI) kaydı var mı?

• Vücutta yerleştirilmiş, orijinal (sonradan Türkiye’de takılmamış) mikroçip var mı?

İyi yetiştiriciler yeni Pomeranian yavrusunun Veterinere 48 ila 72 saatlik bir süreyle kontrol ettirmenizi bekleyecek ve herhangi bir sağlık sorunu tespit edildiyse satın alma bedelini iade etmeyi teklif edecektir.

Pet shop’larda satılan yavrulardan uzak durun. Çünkü bu tür yavrular genellikle hijyen olmayan, kötü koşullara sahip üretme çiftliklerinden gelen yavruları satarlar. Kirli bir ortamda yetiştirilen bir köpek yavrusu için ev eğitimi çok zor gelir. Çoğu köpek temiz olmak ister ancak köpek kirli bir ortamda yetiştirilirse kendi yatağını ve yaşam alanını kirletmek için kullanacaktır ve bu köpek yavrusunun evdeki eğitiminin daha uzun süreceğini göreceksiniz.

Bu çoğu zavallı yavrular inanılmaz kötü koşullarda Dünyaya getirilirler. Evcil hayvan dükkanının vitrinindeki zavallı küçük köpek yavrusu için üzüntü duyabilirsiniz ancak bu bebeği satın alarak; yalnızca bu köpek yavrularını üreten çiftliklerin, faaliyetlerini ayakta tutmaya yardımcı olacaksınız.

Bugün barınaklardan, bakımevlerinden bulmanız mümkün olmayan ve özlemle sahip olmak isteyeceğiniz bir Pomeranian yavrusuna sahip olmak isteyebilirsiniz.

O halde özetlersek; sadece belli bir ırkı üreten, bulunduğu yerde Devlet tarafından kabul görmüş bir birliğe ya da kulübe kayıtlı, hijyenik ve insani koşullara haiz, abartılı sayıda üretim yapmayan, ırkın genetik yapısına özen gösteren, saygın hatta ufak aileler boyutunu aşmayan yetiştiricileri tercih ediniz.

Ocak, 2017 Çeviri & Derleyen… Loulou Pet

Bu yazımızda ailenizin bireyi olmayı bekleyen şanslı köpeği nasıl ve nereden sahipleneceğiniz in yanı sıra, böylesi bir kararı alırken kendinizi de tekrar sorgulamanızı ve hazır olup olmadığınızı gözden geçirmenizi önemle hatırlatmak isteriz.

3 Comments

  1. Ebru dedi ki:

    Pomeranian eşssiz güzel bir ırk faydalı paylaşınız için çok teşekkür ederim. Yazılarınızın devamını heyecanla bekliyoruz.

  2. Pomeranian dedi ki:

    Pomeranian boo hakkında verdiğiniz bilgiler gerçekten çok faydalı sizlere çok teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir