Kediniz İçin Zararlı Yiyecekler

Kedilerle İlgili On Soru – Cevap
14 Kasım 2016
Sağlığınız İçin Kedi
14 Kasım 2016

Kedidir Yer... Dediğiniz Zararlı Yiyecekler

Kedi sahiplerinden sıkça duyabileceğiniz gibi; Ben ne yersem o da yiyor, hatta ne varsa silip süpürüp götürüyor.

Kedilerin benzer istekleri ile çoğu zaman bizim yiyeceklerimizi ısırdıkları ve çaldıklarını görmek de fazla şaşırtıcı değil. Bu durum çoğu zaman kedi sahibine sevimli görünse de kedi için tehlikeli olabilir. Bu gıdaların bazılarının hoş olmayan yan etkileri vardır. Hatta kedinizin sağlığını tehlikeye sokabilecek ve ölümcül olabilecek gıdalar da var. Kediler için tehlikeli olabilecek gıdalara göz atarsak:

Süt kediler için en zararlı içeceklerden birisidir. Annelerinden süt içiyorlar o zararlı değil mi diye sorgulamanızı makul buluruz ancak biz insanlar, inek, koyun keçi sütü içiyoruz. Bu sütler bizlerin sindirim sistemleri için bile oldukça zorlayıcı besinlerken, kediler için çok daha zorlu besinlerdir. Yavru ve yetişkin kedilere kesinlikle süt vermemeniz gerekiyor. Verdiğiniz takdirde yoğun ishal ve buna bağlı su kaybı yaşanacaktır. Çiğ süt kesinlikle verilmemeli (brucella) gibi bakteriler ölümcül etkilere yol açar.

Çikolata yine kesinlikle verilmemesi gereken yiyeceklerden birisidir. İçerdiği süt, şeker ve kakao sindirim sistemlerini etkiler. Bu etkilerin temel nedeni theobromine ismi verilen toksik bir ajandir. Kalp, sinir sistemi ve sindirim sistemini etkiler.

Çiğ yumurta, hiçbir bakteri riskinin olmadığına emin olmadıkça çiğ yumurta vermemelisiniz. Çiğ yumurta tüketiminde Salmonella veya E.coli riski çok yüksek olduğu için kedilerde dahil tüm evcil hayvanlarda çok ciddi sorunlar yaratabilir. Bunun dışında yumurta B vitamini eksikliğine neden olur.

Kafein içeren her türlü yiyecek ve içecek kedilerin sindirim ve sinir sistemlerini etkiler. Kafein onların vücutlarında aksiyete, hızlı kalp atımı, kas spazmı vs. gibi toksik etkilere neden olabilir.

Turunçgiller içerdikleri asidik bileşenler kedilerin sindirim sistemi için uygun değildir. Tüketilmesi özellikle böbreklerinde ciddi anlamda sorunlara yol açar.

Kemik / Kılçık balık, tavuk, hindi gibi hayvanların çiğ / pişmiş kemikleri kedilerinin sindirim sistemi için ciddi tehlikeler oluşturur. Bu tehlikelerin başında ağız, damak, yutak, boğaz, yemek borusu vs. gibi üst sindirim yollarına saplanan kemik / kılçık parçaları gelmektedir. Ayrıca bağırsaklarda bu kemiklerin sindirilmesi mümkün olmayacağından tıkanıklığa yol açabilmektedir.

Hayvansal yağlar ve yağlı soslar, az miktarlarda yağ belki sorun olmaz ama yağlı etler ve yağlı soslu yiyecekler kedilerin beslenmesi hiç iyi bir fikir değildir. Bu şekilde beslenme kusma ve ishalle seyreden mide bağırsak sorunlarına, pankreatite sebep olabilir.

Mayalı hamur sindirim sisteminde gaza sebep olabilir. Mide ve bağırsaklarda ağrılara neden olur.

Ton balığı konservesi çok miktarda verilirse, vitamin ve mineral eksikliği ile yetersiz beslenmeye sebep olabilir.

Bebek maması, uzun süre bebek maması ile beslenen kedi de zehirlenme ve beslenme yetersizliği görülebilir.

Alkol ve alkol içeren yiyeceklerin tümü yasaklanmıştır. Alkol kedilerin ciğer ve beyin fonksiyonları doğrudan etkiler. Çok küçük bir miktar bile olsa alkol ciddi tehlike içerir. Alkol kesinlikle ölümcül etkilere sahiptir ve kesinlikle uzak tutulmalıdır.

Soğan / sarımsak bizler için faydalıyken kedilerin kırmızı kan hücrelerinde yıkıma yol açar, dolayısıyla anemiye neden olur. Ayrıca soğan ve sarımsak sindirimi kolay ürünler değildir, sindirim sistemlerini etkiler. Yedirilmemesi gereken besinlerdendir.

Avakado kediler ve diğer evcil hayvanlar için çok zehirli bir madde olan persin içerir. Avakado ağacının sadece meyvesi değil yaprakları ve kabukları da zehirlidir. O yüzden kedinin bunlarla oynamasına izin vermemelisiniz. Alınan persin miktarına bağlı olarak kedilerde sindirim ve solunum sistemi sorunları, kalbin etrafında sıvı toplanması görülebilir. Bazı durumlarda bu sorunlar nedeniyle ölüm de görülür.

Sakız ve şekerlemeler, şeker/yapay şeker (xylitol) içerir. Şeker zaten kediler için yasaklı besinlerin başında gelir. Yapay şeker ise karaciğerde yük oluşturur ayrıca insülin seviyesinin yükselmesine neden olur.

Kuru üzüm insanlar için lezzetli ve sağlıklı atıştırmalık bir yiyecek olsa da kediler için zehirli olabilir. Bir avuç kuru üzüm kedide ani gelişen böbrek yetmezliğine neden olabilir. Eğer yerse zehirlenme belirtileri için izlemelisiniz. Genelde 24 saat içinde ishal, iştah kaybı, uyuşukluk, halsizlik, karın ağrısı ve idrarda azalma görülürse veteriner hekiminize başvurmalısınız.

Artık yemekler, özellikle birden fazla defa ısıtılmış, içerisinde mantar, peynir vs gıda maddeleri içeren yiyeceklerin verilmesi toksik etklilere yol açabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir